Дозвольте, почати з питання. Чи задоволені ви міським простором, що вас оточує? Мається на увазі той самий повсякденний пейзаж навкруги, до якого ви вже так звикли: вулиці, прибудинкові території, сквери, парки, бульвари, набережні, площі… Як на вашу думку, чи можна вважати все це 100-відсотково комфортним і безпечним? Таким, що відповідає всім вимогам і потребам людини ХХІ сторіччя? Чи багато міст в Україні можуть похвалитися не підлягаючими сумніву факторами саме комфорту і безпеки? На жаль, питання з розряду суто риторичних. І, якщо вже зовсім чесно, образливих…

А між тим, в світі вже накопичено досить великий досвід, коли пересічні городяни, невдоволені тим, що бачать навколо себе кожного дня, беруться за розбудову міського середовища самі! Для початку генерують прості і геніальні ідеї із серії так званого «тактичного урбанізму». Потім заручаються широкою підтримкою таких самих небайдужих і налагоджують взаємодію з владою та місцевим бізнесом. І все це – задля докорінного перетворення свого життєвого простору. Хочете доказів, що все це дійсно можливе? Тримайте!

До побачення в Періклеусі!

Ось, хоча б, громадське об’єднання Atenistas. Його активісти вже більше шести років власними силами перетворюють занедбані афінські вулиці на вражаючі уявлення дива!

Один із найяскравіших прикладів – простір у провулку Періклеус (Perikleous) в Афінах. Протягом багатьох років ця пішохідна зона була у жалюгідному стані – завали сміття, антисанітарія, відсутність освітлення. І це – всього у двох кварталах від міської центральної площі Синтагма!

Команда Atenistas поставила перед собою прекрасну мету – перетворити брудну ділянку у приємне, комфортне та безпечне місце відпочинку і зустрічей.

Близько 20 активістів взяли в руки інструменти та фарби і… Нині провулок Періклеус – просто неймовірний! Він приваблює як туристів, так і місцевих мешканців. Питання, де призначити побачення, вже не стоїть. Та, звичайно ж, в Періклеусі!

Оази на колесах

Надто висока щільність населення в багатьох районах Сан-Франциско призвела, зокрема, до того, що там зовсім не лишилося місць, де городяни могли б просто посидіти та перепочити на вулиці. Аж поки за вирішення цього питання не взялися тамтешні громадські активісти. Знаєте, що вони придумали? Новий тип «міських меблів» – parkmobile! Насправді це контейнери на колесах, на яких облаштовано шматочок «зеленої зони»: затишні лави, столики, рослини. Пересувні «оази» їздять містом та паркуються в районах, де геть відсутні публічні місця для відпочинку. Втомлені вічною заклопотаністю городяни залюбки користуються можливістю почитати книжку, перекусити або просто погрітися на сонечку в таких собі міні-скверах на колесах.

Ігровий простір Сієтла

А ось американські активісти зі славного міста Сієтл скреативили дещо інше. За підтримки Департаменту транспорту вони створили… наземну гру Scrabbl! У грі може взяти участь кожен бажаючий! Ця ідея настільки сподобалася сієтлівцям, що вуличні турніри зі Scrabble стали чудовою традицією та фішкою міста.

…Перетворення занедбаних міських ділянок власними силами городян (часто і без допомоги влади) – досить розповсюджена ініціатива в розвинутих країнах. Все більше й більше міст світу долучаються до традицій тактичного урбанізму, просторів DIY (DoItYourself – «Зроби це сам»), міського мистецтва тощо.

Тож, давайте разом генерувати класні ідеї і для нашого рідного Києва. Адже у кожного з нас є унікальна і щаслива можливість вписати в його історію якщо не сторінку, то хоча б декілька красивих і яскравих рядочків.

Категорії: МістоНовини

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *